Projekt instalacji elektrycznej – czy warto?

Dodano: 19.06.2015 11:20
klucze
Przy każdej, nawet najmniejszej pracy związanej z przebudową, modernizacją lub wykonaniem nowej instalacji zadajemy sobie pytanie czy warto zlecić wykonanie projektu profesjonalnej firmie, czy może znaleźć za pośrednictwem znajomych kogoś kto instalację zrobi bez projektu, „na fuchę”. O ile w przypadku dołożenia dodatkowego gniazda, czy wypustu oświetleniowego odpowiedź wydaje się oczywista, o tyle przy poważniejszych zamierzeniach, tj. chociażby przesunięciu lub  likwidacji słupa na działce warto sprawę przemyśleć nieco gruntowniej.

Po pierwsze bezpieczeństwo

W praktyce często spotykamy się z zapytaniami klientów czy słupa przesunąć można od tak, bez uzgodnień z Tauronem, nielegalnie i najlepiej szybko, gdyż malowniczy krajobraz rozciągający się zaraz obok działki zakłócany jest przez betonowe straszydło, wyrastające po środku trawnika. Takie podejście jest pokłosiem starych, dobrych czasów, kiedy wszystko można było z kimś załatwić na tzw. „gębę”. Zanim jednak znajdziemy jakąś życzliwą firmę zastanówmy się czy to na pewno bezpieczne.

Ryzykuje, bowiem nie tylko zleceniobiorca, który roboty w takim wypadku będzie wykonywał „na żywca”, pod napięciem, ale i przyszły użytkownik instalacji, który biorąc pod uwagę sposób załatwienia sprawy nie dostanie żadnej gwarancji powykonawczej, a w razie awarii sieci i wypadku będzie mógł zapomnieć o wypłacie ewentualnego odszkodowania. Pamiętajmy, że prąd to nie zabawka dla niewtajemniczonych, a cena za bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny w tym przypadku wcale nie jest wysoka. Nie zapominajmy także o bezpieczeństwie naszych sąsiadów – jeżeli sieć przechodzi przez ich działkę, przy jej naruszeniu narażamy także ich.

Dlatego przy przebudowie przyłącza zawsze sugerujemy wystąpić o warunki techniczne do Tauron, które dokładnie określą nam podstawowe parametry przebudowy, na których to podstawie można z kolei wykonać projekt. Druk formularza WP do pobrania tutaj. Sam projekt, który zawiera potrzebne obliczenia, zagwarantuje nam, więc, że nasza sieć będzie bezpieczna dla użytkownika.

Po drugie rzetelna informacja

Dobrze wykonany projekt instalacji elektrycznej odpowie tak nam, jak i potencjalnemu wykonawcy na pytanie w jaki sposób powinna być wykonana nasza instalacja, przy użyciu jakich urządzeń/materiałów, wyszczególni trasy przebiegu przewodów i miejsca montażu elementów instalacji. Dokumentacja, zawierająca szczegółowe schematy i plany, umożliwia więc bardzo precyzyjne rozmieszczenie takich składowych instalacji jak oprawy oświetleniowe, gniazda, przełączniki, tablice, czy przewody.
Co więcej wykonawca nie będzie mógł nas niczym zaskoczyć i stwierdzić, że będzie musiał podnieść umówioną kwotę, bo coś mu wypadło. Gotowy projekt wszystkie te sytuacje przewidzi. Ponadto ułatwi nam kontakt z wykonawcą, który swobodnie będzie mógł wykonać wycenę/kosztorys w oparciu o dokładne wytyczne. Nie zapominajmy, że taki projekt możemy wysłać do kilku firm, organizując w ten sposób mini przetarg. W razie jakichkolwiek wątpliwości nasz wykonawca zawsze może się zwrócić o wyjaśnienia do projektanta, co dodatkowo zapewnia nam spokój i komfort.
 
Po trzecie doświadczenie projektanta

Nie można także zapominać o kwestii doświadczenia – my mamy do czynienia z projektowaniem instalacji 2-3 razy na przestrzeni całego życia, natomiast uprawniony projektant wykonuje kilka – kilkanaście projektów miesięcznie, co sprawia, że niczego nie pominie i zasugeruje nam optymalne, zgodne z prawem budowlanym i normami rozmieszczenie poszczególnych elementów. Nie możemy także zapominać o ergonomii – osoba odpowiedzialna za projektowanie będzie wiedzieć gdzie umieścić gniazdo czy włącznik, żeby nam jako użytkownikom było jak najwygodniej. Biorąc pod uwagę fakt, że projektanci śledzą najnowsze trendy na rynku mogą tez zaproponować ciekawe rozwiązania, które z kolei zmniejszą nam koszty eksploatacji wykonywanej instalacji i pomogą dobrać osprzęt o możliwie najlepszym stosunku cena – jakość.
Przy okazji wyboru projektanta/firmy projektowej nie kierujmy się tylko ceną – pamiętajmy również o aktualnych uprawnieniach branżowych i portfolio danej firmy. Pozwoli nam to uniknąć wielu problemów na atrapie realizacji inwestycji.

Czas oczekiwania na pozwolenia
 
Jednym z minusów zgodnego z prawem wykonania przebudowy/modernizacji  sieci jest czas potrzebny na przeprowadzenie postępowania techniczno – administracyjnego.  Samo uzyskanie warunków technicznych to okres ok. 1 miesiąca, uzgodnienie projektu przez Tauron drugie tyle. Jeśli doliczymy do tego zgłoszenie wykonania robót do wydziału architektury i kolejno podpisanie porozumienia z Tauron ten czas może wydłużyć się do 3-4 miesięcy. Jeżeli jednak usunięcie kolizji dotyczy przyłącza domu/budynku zlecenie można wykonać bez zgłoszenia do urzędu architektury, co gwarantuje nam art. 29 prawa budowlanego lub jeżeli nie zmieniamy trasy przebiegu sieci, a jedynie poszczególne jej elementy pozwolenia w wydziałach architektury i miasta/gminy możemy sobie podarować. Dodatkowo dobre firmy projektowe mogą powyższe procedury nieco przyspieszyć, ale to już materiał na inny artykuł.
 
Reasumując  zlecenie wykonania projektu pomoże nam uniknąć wielu niemiłych niespodzianek, ułatwić wykonanie optymalnej dla nas instalacji i sprawić, że korzystanie z urządzeń w domu będzie bezpieczne i zarazem wygodne.  Projekt instalacji konieczny jest również ze względów formalnych przy budowie nowych obiektów -  mówiąc prosto musisz go mieć, by uzyskać pozwolenie na budowę.      
 
Ty person
plus
My group
equal
handshake owocna
współpraca
Przejdź do formularza
kontaktowego
Zadaj niezobowiązujące
pytanie ofertowe
Analizujemy i kontaktujemy
się z Tobą
Współpracujemy

zaufali nam:

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
Nasza firma to wiedza i doświadczenie zdobyte przez lata pracy na rynku usługi i projektowania instalacji elektrycznych.

Jesteśmy gwarantem wykonania każdego zamierzenia inwestycyjnego z najwyższą starannością i na czas

gdzie nas znajdziesz?

map

kontakt z nami

poniedziałek - piątek
7:00 - 15:00
+48 12 307 16 62
biuro.zre@gmail.com
Zakład Robót Elektrycznych K. Cimer
ul. Ks. Franciszka Maja 31
30-499 Kraków
Biuro Obsługi Klienta
ul. Zawiła 61B (Centrum Biurowe Alstar)
30-390 Kraków

NIP: 679 104 80 11
REGON: 122523539
ING Bank Śląski S.A.: 59 1050 1445 1000 0090 9469 7449